Grzybica.info

Zwróć uwagę na obuwie

Korzystając ze słonecznej, ciepłej pogody jak najczęściej powinniśmy pozwalać stopom swobodnie oddychać. Moda na różnego rodzaju klapeczki jest dla stóp bardzo korzystna. Również sandałki zapewniają dobry dostęp powietrza i suchość zmęczonej stopie.

Nie zawsze jednak świeci słońce i nie zawsze klapeczki są dobrze widziane. Nasze stopy „ze smutkiem myślą” o obowiązujących w biznesie zasadach, zgodnie z którymi kobieta, nawet latem, nie powinna pokazywać odkrytych nóg, jak również palców stóp w półodkrytych butach. Podobnie nasi panowie, nosząc zakryte obuwie (jak przystało na wymagany w biznesie formalny styl) spędzają w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie, zapominając o swoich stopach.

Jeśli jest to możliwe, nie zakładajmy przynajmniej tych samych butów dzień po dniu. Chociaż może tego nie widzimy, nie czujemy – nawet obuwie ze skóry potrzebuje 24 godzin, by „odetchnąć” i osuszyć się. Unikajmy latem obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych – nogi w nich zdecydowanie szybciej i mocniej pocą się, a wilgoć, jak pamiętamy, to czynnik sprzyjający rozwojowi grzybicy. Po powrocie do domu warto stopom zafundować odświeżającą kąpiel, którą zakończmy dokładnym osuszeniem skóry.

 
Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności