Grzybica.info

Dlaczego latem szczególnie musimy uważać?

Przede wszystkim dlatego, że grzyby lubią ciepło i wilgoć, a lato sprzyja sytuacjom, gdy nasze stopy są wilgotne, spocone, często w zakrytym obuwiu utrzymującym wilgoć. Również w pewnych miejscach obecność dermatofitów jest bardziej prawdopodobna. Są to np. baseny, ogólnodostępne prysznice, a nawet wykładziny czy dywany hotelowe, gdzie często stąpamy gołą stopą.

Ale nie tylko latem grozi nam infekcja grzybicza. Również zimą, gdy nasze stopy są okryte przez wiele godzin ciepłym, często nieprzewiewnym obuwiem lub podczas korzystania z wypożyczalni sprzętu sportowego np. łyżew, butów narciarskich, czy kręgielni.

     
Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw zakażeniom chorobotwórczymi grzybami. Zakażenia grzybicze są częstym powikłaniem terapii antybiotykami.
Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Polityka Prywatności