Grzybica.info

Dlaczego latem szczególnie musimy uważać?

Przede wszystkim dlatego, że grzyby lubią ciepło i wilgoć, a lato sprzyja sytuacjom, gdy nasze stopy są wilgotne, spocone, często w zakrytym obuwiu utrzymującym wilgoć. Również w pewnych miejscach obecność dermatofitów jest bardziej prawdopodobna. Są to np. baseny, ogólnodostępne prysznice, a nawet wykładziny czy dywany hotelowe, gdzie często stąpamy gołą stopą.

Ale nie tylko latem grozi nam infekcja grzybicza. Również zimą, gdy nasze stopy są okryte przez wiele godzin ciepłym, często nieprzewiewnym obuwiem lub podczas korzystania z wypożyczalni sprzętu sportowego np. łyżew, butów narciarskich, czy kręgielni.

     
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw zakażeniom chorobotwórczymi grzybami. Zakażenia grzybicze są częstym powikłaniem terapii antybiotykami.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności