Grzybica.info

Najczęstsza postać grzybicy, to grzybica stóp

Powodują ją najczęściej grzyby chorobotwórcze z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Zwykle zmiany pojawiają się najpierw w przestrzeniach międzypalcowych stopy, następnie grzybica atakuje grzbiet i podeszwę stopy, a także paznokcie. Najczęściej obserwuje się zmiany między palcami: złuszczanie, macerację, pękanie naskórka. Inna z kolei odmiana grzybicy wywołuje ogniska rumieniowe z pęcherzykami. Możliwe jest także nadmierne rogowacenie skóry połączone z jej pękaniem (zwłaszcza na podeszwach stóp).
Grzybicy może również towarzyszyć świąd skóry oraz bardzo nieprzyjemny zapach potu. Natomiast w przypadku grzybicy paznokci – nie sposób nie zauważyć zmętnienia, zgrubienia płytki paznokciowej oraz jej kruchości.

Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności