Grzybica.info

Nadchodzi lato

Zbliża się lato, pora jakże przez nas wyczekiwana. Cieszymy się na spotkanie ze słońcem, marzymy o wycieczkach, zwiedzaniu nowych miejsc, o górskich wyprawach lub beztroskim wylegiwaniu nad wodą. Wielu z nas cieszy się także, że będzie mogło uprawiać ulubiony sport na świeżym powietrzu – tenis, jazdę na rowerze czy biegi.

Warto jednak pamiętać, że lato to także pora wielu zagrożeń, wśród nich jest wysokie ryzyko zachorowania na grzybicę.

Czy wiesz, że na grzybicę choruje bardzo dużo osób – ocenia się, że cierpi na nią 42% naszego społeczeństwa, zaliczana jest nawet do chorób cywilizacyjnych. Do zarażenia dochodzi bardzo łatwo np. poprzez wspólne korzystanie z wanny, ręcznika czy nożyczek do paznokci. Warto uświadomić sobie, które z miejsc lub naszych zachowań może rodzić zagrożenie i odpowiednio je modyfikować. Należy pamiętać, szczególnie latem, że jest to dolegliwość powszechna, która nie kończy się z przekroczeniem polskich granic. Nawet kraje wysoko rozwinięte mają problem z grzybicą. Grzyby chorobotwórcze obecne są wszędzie i wszędzie obowiązuje nas zachowanie zdrowego rozsądku i unikanie niepotrzebnych zagrożeń.

 
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw zakażeniom chorobotwórczymi grzybami. Zakażenia grzybicze są częstym powikłaniem terapii antybiotykami.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności