Grzybica.info

Bądź czujna w gabinecie kosmetycznym

Ostrożnie z tipsami

Jak alarmują lekarze-specjaliści gabinety kosmetyczne coraz częściej stają się potencjalnymi przechowalniami grzybicy stóp i paznokci. Dowodzi tego coraz większa liczba kobiet zgłaszających się do poradni dermatologicznych z podejrzeniem grzybicy paznokci, które regularnie korzystają z zabiegów manicure i pedicure w salonach piękności.

A wszystkiemu winna jest niewłaściwa dezynfekcja narzędzi używanych do tych zabiegów. I jeśli chociaż raz skorzysta z nich chora na grzybicę osoba, zakażeniu ulegają kolejne klientki.

Ostatnio bardzo popularne stały się tipsy. Przy ich nakładaniu trzeba nieco spiłować płytkę paznokciową. Jeżeli użyje się do tego zabiegu nie wyjałowionych narzędzi, może dojść do zakażania grzybicą, która potem bez przeszkód rozwija się pod sztucznym paznokciem. Dlatego ostatnio coraz więcej pacjentek zgłasza się do dermatologa z objawami grzybicy płytki paznokciowej. 

Oczywiście problem infekcji grzybiczych nie dotyczy wszystkich gabinetów kosmetycznych, ponieważ zdecydowana większość w sposób właściwy dezynfekuje wszystkie narzędzia i środki, z którymi stykają się klientki. Ale niestety są i takie, dla których nie jest to takie oczywiste. Dlatego wskazane byłoby najpierw upewnić się, czy w gabinecie z którego usług zamierzamy skorzystać jest czysto, czy stosuje się w nim właściwe metody dezynfekcji i odkażania narzędzi. Pewnym wyjściem jest też przychodzenie do gabinetu z własnymi narzędziami.

Osoby często podróżujące służbowo lub turystycznie, powinny też wiedzieć, że do zakażenia grzybicą stóp i paznokci może dojść w czasie korzystania z łazienki, zwłaszcza w gorszej jakości hotelach lub motelach, gdzie nie zawsze przestrzega się właściwej dezynfekcji urządzeń sanitarnych. Dermatolodzy radzą, by zawsze traktować je jako miejsca potencjalnie niebezpieczne i korzystać z klapek, zarówno w wannie, kabinie prysznicowej , jak i stąpając po wykładzinie dywanowej.

Dodatkowym miejscem gdzie często dochodzi do zarażenie się grzybicą, są bardzo modne salony SPA oraz aqua parki.

Grzybica paznokci to choroba a nie defekt kosmetyczny.

Zmiana barwy paznokcia, jego zniekształcenie i kruszenie się, ciągle przez wielu z nas traktowane jest jako zwykły defekt kosmetyczny, czasem związany z wiekiem, w rzeczywistości jest chorobą zakaźną. Grzybica wcześnie nie wykryta i nie leczona, nie tylko obniża jakość życia, ale tak jak każde zakażenie może być przyczyną groźnych powikłań. Przede wszystkim może szybko rozprzestrzenić się na pozostałe płytki paznokciowe oraz skórę w innych okolicach ciała. Z chwilą pojawienia się bólu, czasem stanów ropnych, utrudnia sprawne poruszanie się. Niekorzystnie wpływa też na ukrwienie tkanek i opóźnia wszelkie procesy gojenia.

Grzybica jest szczególnie niebezpieczna u osób z obniżoną odpornością z powodu innych chorób.

U cukrzyków na przykład powoduje nasilenie owrzodzeń w przebiegu stopy cukrzycowej. U osób zainfekowanych grzybicą paznokci częściej występują nawracające zakażenia skóry i tkanki podskórnej oraz zapalenie żył kończyn dolnych. U osób przyjmujących antybiotyki z powodu innych chorób np. infekcji bakteryjnej, przebieg leczenia zwykle jest wydłużony, a czasem nawet bardzo trudny do wyleczenia. Wszystko to dowodzi, że nie wolno tej choroby lekceważyć. Grzybicą można zarazić się praktycznie wszędzie. Wystarczy kontakt z przedmiotami, których używały osoby zakażone, np. z butami, grzebieniem, ręcznikiem, skarpetkami, rajstopami, gąbką czy pumeksem. Grzyby lubią środowisko ciepłe i wilgotne, i dlatego szczególnie dobrze rozmnażają się na drewnianych kratkach i łazienkowych matach pod prysznicami i przy wannach, na terakocie w rozbieralniach sal gimnastycznych, fitness-klubach, na pływalniach czy w saunie. wyjaśnia

Ładne paznokcie u rąk i nóg są ważnym elementem urody, zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę na paznokciu, nie tłumaczmy sobie, że jest to tylko efekt stosowania ciemnego lakieru do paznokci czy braku odpowiednich witamin, i jak najszybciej zgłośmy się do lekarza.

Grzybica jest chorobą zakaźną, którą trzeba bezwzględnie leczyć, bo stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i naszych najbliższych. Po 2-3 miesiącach stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych, możemy liczyć na wyleczenie a po kilku kolejnych miesiącach odrośnie nam zdrowa płytka paznokciowa. I znów bez przeszkód będzie można zakładać odkryte buty, klapki czy sandały.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - epidemia grzybicy na świecie przybiera coraz większe rozmiary. Kłopoty z jej opanowaniem mają nawet kraje wysoko rozwinięte. Zła sytuacja jest także w Polsce, gdzie grzybica jest bardzo rozpowszechniona, w tym jedna z jej odmian - grzybica paznokci.
Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw zakażeniom chorobotwórczymi grzybami. Zakażenia grzybicze są częstym powikłaniem terapii antybiotykami.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności